200 na sat

ŽANR: akcija/triler

ORIGINALNI NAZIV: 龍子

IZDAVAČ ZA REGION: Lokomotiva

MANGAKA: Eldo Jošimizu

PREVODILAC: Radoš Vuković

ZEMLJA: Japan

GODINA IZDAVANJA: 2016-

OCENA:  

Japanski strip je evidentno hit u izdavaštvu u Srbiji, objavljuju ga i mali i veliki pregaoci devete umetnosti. Pa je i Lokomotiva ušla zahuktalo u te opasne vode prvo sa kratkom manfrom Sweet Konkrete, a sada i sa nešto avangardnijom Rjuko. Moramo priznati dosta nas je začudio izbor, jer je zapravo vrlo neobičan i potpuno izvan mejnstrima. Očigledno da u manga timu izdavača ima jako dobro upućenih ljudi u andergraund ove sve rasprostranjenije scene. Što je veoma dobra vest, jer ćemo dobijati sva ona dela koja bismo i sami poželeli da objavimo.

Sudbina ove mange je vrlo neuobičajena. Jeste manga, ali se ne može kvalifikovati kao takva. Naime nije objavljena u nijednom manga časopisu niti uopšte u Japanu, osim kao samizdat. Što je stavlja u poziciju da nije na listi mangi. Još veća ironija je što je možemo smatrati evropskim stripom ili globalnom mangom jer je prvi put zvanično objavljena na tlu Evrope. I zapravo tu ima popriličan broj poklonika. Očigledno je da se manga nacija širi kao vatra na vetru i brzinom Rjukinog Kavasakija. Na šta se nećemo buniti, a sve i da želimo džaba nam je džin se u lampu ne može vratiti. Manga je došla da ostane kao neizbrisiv deo popularne kulture ili samo svakodnevne kulture i opšteg znanja.

Eldo Jošimizu – enormno povučena ličnost i uspešan vajar veoma poznat u otadžbini. Rjuko mu je prva „manga“ i trenutno radi na trećem tankobonu. Samostalno ju je objavljivao, pa prodavao preko lanca koji se bavi prodajom polovnih knjiga. To je trenutno jedina verzija dostupna u Japanu. Prvo zvanično izdanje objavila je francuska izdavačka kuća Le Lézard noi. Kako sam autor izjavljuje, okrenuo se stripovima jer je želeo da šira javnost dobije pristup njegovim idejama i crtežu. Priču, pogotovo akcione scene, inspirisao je incident u kome su jakuze napale njega i prijatelja. Kao još neke od inspiracija navodi heroinu iz serije filmova Hibotan Bakuto, i mangu Devilman.

Rjuko je ane-san, odnosno, u ovom slučaju kćerka jednog od vođa Jakuza iliti visoko rangirana žena u redovima mafije. A vrlo brzo postaje i vođa. Provela je nekoliko godina na Bliskom istoku, u fiktivnoj državici, držeći datu reč vladaru i pomažući njegovoj porodici, nakon što je izvršen vojni puč i on ubijen. Istovremeno se boreći za svoj status vođe nakon očeve smrti. Vraća se u Japan kada dobije trag o tome da joj je majka, za koju je mislila da je ubijena, u stvari oteta. Na putu ka istini stoje joj druge bande, kako lokalne, tako i kineske i ruske.

Sa scenarističke strane se događaji nižu suludo brzo, i svako nedovoljno pažljiv će ispustiti barem jedan bitan segment priče, stoga bismo preporučili ili pažljivo čitanje ili opetovano. Jošimicu počesto sklizne u apstrakt i apsurd. Posle nekog vremena navikneš da su devojke u bikiniju u svakoj prilici ili da crtež odlazi u umetničke sfere u sred pucnjave. Jedno nesvakidašnje iskustvo. Posebno izraženo kroz crtež i želju autora da ponudi više od akcione mange, da ponudi umetnost per se. Iako je ovo samo uvodni tankobon verovatno možemo ustvrditi da je pozamašno uspeo u nameri, delo ne liči na nijedno drugo ostvarenje sličnog ili bliskog žanra. Lokomotiva se očigledno usredsredila na ona dela koja su šoneni, ali mogu ugrabiti i zadovoljiti i seinen čitaoce, baš kao i žanrovski na triler/akciju. Ne znamo zbog čega ostavljaju naslove na Engleskom jeziku, ali verovatno je u pitanju nešto sa pravima i brendiranjem te je ovako jeftinije doći do mangi ili je prevod gotovo nemoguć.

Ukoliko volite mange ne biste smeli propustiti vožnju dvesta na sat sa Rjuko, zanosnom bajkerkom u štiklama i tetovažama optočenih butina. Opčiniće vas bezmalo ubistvenom vožnjom i svetom u kome se samo nasilje poštuje i računa. Dodajte gas do prve striparnice, tamo vas očekuje vaša omiljena ane-san.

About Author