Cosplay je kovanica nastala od reči costume i play, i predstavlja pravi spoj umetnosti i performansa. Za one koji tek ulaze u ovaj svet, cosplay je mnogo više od maske. Ljudi koji se bave ovime se zovu Cosplayers, i takmiče se u izradi kostima svojih omiljenih likova. Žiri ocenjuje verodostojnost kostima i obraća pažnju na najsitnije detalje, kao i performansni deo tačke cosplayer-a koji mora da i glumom iznese svoj lik. Obično se predstavljaju likovi iz Mangi, Anima, kompjuterskih igara, stripova, knjiga, filmova i serija.
Kostimi se rade ili od platna pa se šiju, ili se rade oklopi koji se prave od lepenki i pene. Oni su svakako zahtevniji za izradu i zahtevaju pravu veštinu. Naravno, kostim može sadržati sve ove elemente odjednom.Cosplayer-i mogu da se domognu kostima na razne načine. Postoje proizvođači koji prodaju odevne kombinacije koje se koriste za cosplay, i često se nabavljaju online. Takođe na konvencijama postoje štandovi gde se mogu nabaviti razni dodaci za kostime, različitog kvaliteta. Japanski proizvođači cosplay kostima godišnje imaju profit od preko 300 miliona dolara! Također postoje raznorazni umetnici koji ručno izrađuju kostime, perike i dodatke specijalno po narudžbini.
Na takmičenjima se gleda kvalitet izrade kostima i koliko dobro ga je cosplayer izneo i dočarao. Umeće kostima se prema tome procenjuje, između ostalog, i na osnovu izrade sitnih detalja na kostimu. Ne bi li što bolje uspeli u svojoj nameri, mnogi cosplayer-i se podučavaju veštinama šivenja, šminkanja, izrade nakita, oklopa, manipulacijama raznoraznih materijala, pa čak i kovanju. Pri izradi svojih kreacija koriste tečni lateks, pleksiglas, gumu, kožu, drvo, body paint boje, nestilizovane perike, farbe, i komplete za pravljenje nakita.
Perike su praktično neophodne ukoliko se takmičari odluče za Manga ili Anima likove koji često imaju specifično stilizovane frizure i boje koje se ne mogu naći u prirodi. Cosplay scena se polako ali sigurno razvija u Srbiji. Ovo nije jeftin hobi, ali raznoraznim dovijanjima i kreativnošću možete napraviti odlične kostime. Jedno je sigurno, biće vam potrebno vreme za izradu.
Jedno od cosplay dešavanja na našem područiju je i cosplay takmičenje na Evenstar festivalu fantastike. Iako ovaj festival, koji se bavi tematikom fantastike generalno, uključujući epsku i naučnu fantastiku, video igre, steampunk tematiku, mitologiju i jos mnogo sadržaja postoji od 2011. godine, cosplay takmičenje ulazi u zvaničan deo programa od 2013. Kako je i sama ideja festivala da se bavi svim sferama fantastike, tako je i Evenstar cosplay koncepiran da kosplejeri nisu ograničeni samo na jedan žanr već se vrlo ohrabruje raznolikost likova i svetova koji se mogu sresti u filmovima, serijama, knjigama, i video igrama. Tako smo mogli videti prethodnih godina kako na crtu jedni drugima staju Sauron, Glorfindel, Ecio Auditore i ostali najamnici, dok su ove godine arenu delili niko drugi do Odin sa gitarom, Red Sonja, Nami, kao i mnogi ostali.
Pobednik ovogodišnjeg Evenstar cosplay takmičenja je Nenad Cirković, koji je uspeo da ode i korak dalje kada je krafting u pitanju, s’ obzirom da je svojeručno iskovao vrlo komplikovan oklop Guts-a iz anime/mange Berserk, tezak oko 30 kg. Sjajan performans kojim je uspeo da dočara dramatiku, unutrašnju borbu i tragediju samog lika dao je poseban pečat celokupnoj slici što je jedna od, kao što je već pomenuto,vrlo bitnih stavki kod cosplay-a.Za one koji bi voleli da se upuste u svet cosplay-a, imamo par saveta: budite strpljivi, pitajte druge i tražite pomoć, kopajte online i posećujte razna dešavanja koja se organizuju kako kod nas, tako i u svetu (ukoliko za to imate mogućnosti naravno).
Tihana Lalić