BATTLE ROYALE – KOŠUN TAKAMI

Izdavačka kuća Tanesi ne prestaje da nas obogaćuje novim izdanjima. Pored toga što su širu publiku upoznali s najpoznatijim japanskim piscima i njihovim delima poput Jukia Mišime, Rjunosukea Akutagave, Nacumea Sosekija, Jasunaria Kavabate i Šjusakua Enda i ljubitelji fantastike su dobili svoj deo kolača. Tako su objavili dela Kođija Suzukija (Krug, Spirala), Očuićija (Gotika, Zoo), Erdogave Ranpoa (13 strašnih priča, Crni gušter) i brojne SF i horor antologije. Nedavno je pod njihovom etiketom izašao roman koji sam željno iščekivao. Obradovao sam se čuvši da će premijeru kod nas imati na sajmu knjiga.

Verujem da nema onoga ko nije čuo za Battle Royal, knjigu koja je i pre objavljivanja uzdrmala japansko društvo. Iako napisan 1996. godine, svetlost dana je ugledao 1999. godine i ubrzo je stekao kultni status. Japansko društvo nije bilo spremno na knjigu provokativne tematike kojoj je zamalo izmakla nagrada za horor fikciju 1997. godine. No to nije bila prepreka da dobije ljubitelje i da definiše žanr u nastajanju.

Iza ovog klasika stoji Košun Takami, novinar, kome je ovo prva i jedina knjiga. Verujem da nije sanjao da će prvencem steći slavu u kojoj i danas uživa, te da će na osnovu njegovog rada nastati manga serijal i dva filma, od kojih je prvi deo zaslužan za popularizaciju Battle Royalla na Zapadu.

Zamislite alternativnu istoriju gde je Japan izašao kao pobednik u Drugom svetskom ratu i stekao status jedne od vodećih ekonomskih sila. Vlast je u rukama diktatorskog režima koji građane drži pod represijom tako što nasumično odabira jedan razred srednje škole koji biva odveden na udaljenu lokaciju da bi đaci učestvovali u borbi na smrt do poslednjeg, a sve u cilju držanja kontrole nad potencijalnim pobunama. U fokusu radnje je jedno odeljenje koje je bilo te zlosreće da bude izvučeno da učestvuje u programu.

Pored upečatljive kritike totalitarizma i fašizma roman se dotakao brojnih tema. Predstavlja savršenu studiju o ljudskoj psihologiji u bezizlaznoj situaciji. Kroz etiku o opstanku, ljubavi i moralu upoznajemo različite tipove srednjoškolaca koji su imali zlu sreću da njihovo odeljenje bude odabrano za program. Tako sa jedne strane imamo likove poput Šuje Nanahare i Šoga Kavade koji su spremni da prekrše pravila igre i zaštite drugove. S druge strane postoje oni u kojima se bude najgori ubilački nagoni poput Kazua Kirjame i Mitsuko Soume koji bez oklevanja ubijaju dojučerašnje školske drugove samo da bi preživeli. Jači opstaju, dok su slabiji osuđeni na propast.

Iako knjiga ima oko 500 strana čita se brzo zahvaljujući dinamičnoj radnji i autorovom tečnom stilu. Borbe počinju od početka i ne prekidaju se do poslednje stranice, tako da knjiga neće moći da se ispusti, jer će uvek postojati dilema šta se dalje desilo, što čitaoca tera da pročita još jedno poglavlje. Autor je do detalja opisao krvave scene, pa tako možemo da čitamo opise raznetih lobanja, prosutih utroba i mozgova, zbog čega će osobe sa slabijim stomakom imati problema.

Ipak, pravi proboj roman je ostvario zahvaljujući filmskoj adaptaciji iz 2000. godine koja nije ništa kontroverznija od književnog predloška po kom je nastala. Pored proboja na zapadno tržište filmska adaptacija je uspešna, jer je poslužila kao odskočna daska mnogim japanskim glumcima. Posle je snimljen i nastavak koji nije na visini prvog dela.

O njegovom uticaju na kulturu ne treba trošiti reči. Dovoljno je reći da je Battle Royal inspirisao mnoga dela slične tematike od kojih vredi izdvojiti serijal Igre gladi Suzan Kolins, koja je jednom izjavila da nije čula za roman dok nije objavila prvu knjigu serijala koji ju je proslavio. Zatim su tu japanska serija Alice in Borderland nastala po istoimenoj mangi, Squid Game, korejska serija koja je za kratko vreme stekla popularnost širom sveta, anime Bazilisk o borbi dva nindža klana do poslednjeg, Bokurano i brojna filmska ostvarenja i PC igre.

Osoba koja stoji iza prevoda Battle Royala je Dina Hrecak, eminentni japanolog, kojoj ovo nije prvo predstavljanje pred domaćim čitaocima budući da je i ranije prevodila klasične japanske pisce za IK Tanesi.

Što se tiče Košuna Takamija sa jednom objavljenom knjigom je izvršio veći uticaj od mnogih pisaca koji iza sebe imaju brojna napisana dela. Ako je verovati biografskim podacima trenutno piše drugi roman i nadamo se da će biti podjednakog kvaliteta kao i knjiga koja ga je proslavila.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *