U kompleksnom dobu inkvizicije, između renesansnih ljubavi, naučnih otkrića I vladavine straha I diktature, izrađaju se vrsni buntovnici koji svoju borbu za pravdu I kidanje lanaca religije, započinju na Griču, jednom malom hrvatskom gradu.
Ovo je jedna istinita priča koja zapravo objedinjuje realno i nerealno.
Ona počinje intrigantnim verskim obredom i ubistvom plemića kraj Krvavog mosta, u istoimenom delu knjige koja otvara vrata za još šest nastavaka koji slede. Plemić biva odeven u plašt nakome je istkano zlatnim vezom da je on tek prvi od devetorice, a najmisteriozniju uverturu zločinu predstavlja žena koja se nakon svakog sledećeg ubistva pojavljuje u kuli, ostavljajući samo svoju senku pod modrim svetlom i gaseći fenjer nakon slikovitog rituala. Niko je nikada nije video, niti uspeo pronaći.
No, priča zalazi dublje u tajna društva i velike intrige među visokim plemstvom Hrvatske. Knjiga se ne bavi isključivo zločinima koji se misterioznim lančanim dešavanjima odigravaju među meštanima i plemstvom, već ulazi dublje u tematiku apsurdnosti samog zakona o proganjanju i kažnjavanju veštica, raskrinkava besmislene optužbe kojima su se mlade žene sumnjičile za veštičarenje samo zato što su imale neizmernu lepotu ili intelekt.
Ovo delo pruža jedan svojstveni revolt vremenu koje pokušava da kompresuje umove, shvatanja i život običnih građana pa i onih koji su rođeni u dobrostojećim kućama.U prvom delu rađa se junakinja Stanka koja je primorana da se bori protiv utvara, teškog života i žene koja ju je primila pod svoju zaštitu i spasila sa ulice. Ali Stanka mora biti preobučena u muškarca, da bi se izborila sa svima onima koji u ženi vide samo predmet bluda, igračku ili dobar mamac za lomaču. I sve ne bi tako teško padalo da jedan od glavnih heroja Jurica Meško ne postaje deo njenog života i čovek koga je ona videla ne samo kao junaka naroda, već i svog sopstvenog.
Ali ishodi svakog dela su baš ono što ostaje čitaocima da sami otkriju. Situacije su povezane i svaka priča pri kraju otvra novu avanturu. Zato u drugom delu upoznajemo kontesu Neru koja će svojim buntovnim duhom, pameću, snalažljivošću ali i velikoj ljubavi koju želi po svaku cenu da izbegne sa kapetanom Sinišom, obeležiti kao najlepšu avanturu među romansama svetske književnosti. Nije samo lomača ono što lomi ljudski duh, već i čežnja, neizvesnost i samoća.
Kontesu osvaja veliki junak među junacima, svojom hrabrošću, misterioznošću i pismima ispisanim sopstvenom krvlju. Proći će dugo vremena dok ona prihvati ljubav a proći će još više u borbi da se ta ljubav ostvari. Tu između nekoliko vatri, pod večnom pretnjom smrtne kazne, osuđena svojom lepotom i nepomirljivošću sa dogmama, pod okriljem caričine ljubomore a ujedno i zaštite, uz strahopoštovanje i mržnju svih gričkih žena, Nera svojim karakterom spaja i osvaja nezamislivo.
Ovu knjigu je napisala Marija Jurić Zagorka. Rođena u Hrvatskoj, svoju karijeru započela je kao novinarka kakve krajem XVIII veka nije bilo, jer žene nisu imale svoja otvorena prava. Međutim pored ljubavi prema istoriji i novinarstvu, pokrenula je čitav niz objava vezanih za inkviziciju. Uzela je u svoje ruke istraživanja iz vremena kada su žene kažnjavane spaljivanjem na lomači. Naime, niz romana Grička vještica Marija Jurić započela je daleko od književog dela. Bile su to povezane priče pisane u vidu stripova i mogle su se nabaviti kod bilo kog prodavca novina. Međutim izdavač je na kaju knjige greškom napisao “nastaviće se”, i time ostavio prostora za nastavak.
“Grička Vještica” kse vremenom iz jednog proširio u niz od sedam romana. Zvanično je izdat 1912. godine. Nosi priče inspirisane istorijom i spisateljičinim istraživanjima. U ovom romanu akcenat je na pričama nepravedno kažnjenih žena i hirovima jezuitskih spletki. Radnja se dešava uglavnom u Griču – gradu u Hrvatskoj. Delo je izazvalo burne reakcije, jer je, shodno sa vremenom u kome je pisano, crkva bila prilično nezadovoljna njenom ulogom u knjizi, ali ono što je najbitnije pripovedanje je bazirano na istini, ulepšano samo ličnostima kroz burne ljubavne priče. Pisana je na starom srpsko-hrvatskom jeziku. Čak i sa socijalno-političke strane, spisateljica se potrudila da objasni mnoge srpsko-hrvatske odnose koji su narode mogli samo da podsete na bratstvo koje su delili nekada.
Međutim, ovo delo ima samo dodir političke strane, jer nije pisano u te svrhe. Razotkriva nam, takođe, tajne velikana kao i mnoge zločine, pruža uvid u jednu stranu istorije na vrlo kontraverzan način i podiže ljubav u visine nepoznate danasnjim romanticima. Vraća nas u vreme vitezova, plemića i carica, uz neizostavnu borbu časti, čežnje, mržnje i moći.
Oni koji su oduševljeni dostojanstvenošću, odorama, mudrošću vilenjaka iz Gospodara Prstenova, hrabrošću i buntovništvu Hari Potera i definitivno intrigama i razdorima poput onih u Igri Prestola, ovo je delo koje bi se tačno uklopilo u sklop svega toga. Al ne zaboravite da je napisano sto godina pre svih ovih knjiga.
Kontesa Nera, kapetan Siniša, Marija Terezija, njene kćeri i princ Josip, razne sudijeu jezuitskim odorama, su glavni likovi koji obeležavaju svaku od knjiga, uz povremene uplite onih koji su ostavljeni po strani iz prvog dela poput Stanke, grofa Meška i drugih.
Večita borba protiv crkve, rigidnosti kraljičine volje, nevernosti, uplitanja i dgogodišnje hodanje po ivici, daju ovom delu posebnu dimenziju strasti i neizvesnosti.
Da li crkva biva pobeđena i da li to može uraditi jedna žena?
Koja je težina prave ljubavi i šta je na kraju krajeva čini tako pravom?
Čime je žena zaslužila večitu prognanost i uskraćivanje njenog mesta u društvu?
Koja je kazna osude i koja je cena istinske ljudske sreće ili naivnosti, sve je to kompleks osećanja i avanture koji će se iskristalizovati tek sa sedmim delom knjige nazvane ‘’Buntovnik na prestolu’’. Obećavamo nezamisliv kraj, kakvim je Marija Jurić Zagorka zaslužila mesto velikana među književnicima i novinarima te postala opšt kulturn baština sa knjigama bez kojih ne mogu zamisliti ni jednu kućnu biblioteku.
Lista svih delova:
I –Tajna Krvavog Mosta
II-Kontesa Nera
III-Malleus Malleficarum
IV-Suparnica Marije Terezije I
V-Suparnica Marije Terezije II
VI-Dvorska Kamarila
Vll-Buntovnik Na Prestolu
‘’Popovi vele, svako ima svog anđela čuvara, a ja velim svako ima svog đavola i kada ga on uhvati, vodi ga putevima koje u trenutku smirenosti zovemo nečastivim. Al na rubu zla zadržava me ono malo dobra koje imam u sebi i onda se vraćam pun kajanja i samoprekorja. No, đavo ipak dolazi ponovo.’’
Super tekst (Y) 🙂 Moram je procitati..
Jao. Imam ceo opus. Davno sam počeo da čitam Tajnu krvavog mosta, ali sam stao iz nekog razloga. Valjda ću nekada završiti.