Noć knjige – Sinovi fantastike

Noć knjige – Sinovi fantastike

Legenda kaže da nas ovog petka očekuje Noć knjige, manifestacija neviđenih popusta koje čekamo kao žedni vode i gde nam je najveći problem koliko veliki spisak knjiga možemo da sastavimo a da se uklapa u budžet koji ne podrazumeva izgladnjivane narednih pola godine. Što se nošenja kući istih knjiga tiče – pa, unajmljivanje snagatora preko omladinskih zadruga košta otprilike 200din/h.

Za nas fantastične ova vrsta pomoći bi mogla da bude neophodna dok se odlučimo da li želimo da na police uvrstimo Malašku knjigu palih ili dostupna Sandersonova dela.

Naime, Stiven Erikson je, osim studija arheologije i antropologije, završio i kurs kreativnog pisanja u Književnoj radionici Ajove. Ime pod kojim je rođen je Stiv Run Landin, a drugi pseudonim za pisanje mu je Stiv Landin. Njegov serijal Malaške knjige palih proslavio ga je u celom svetu i osigurao mu mesto među najznačajnijim autorima epske fantastike. Od deset knjiga iz ovog serijala, kod nas je prevedeno pet, a šesta je u pripremi još od prošle godine. Ni po jada da je reč samo o ovom serijalu. Neupućeni ljubitelji Stivovih pisanija – kao što sam i ja bila pre početka guglanja – obradovaće se i razočarati kad saznaju da postoji više od jednog serijala. Sudeći po Vikipediji, postoje dva serijala o Malazanima, od kojih se drugi sastoji od pet knjiga; Karkanas triologija; Karsa Orlong triologija; pet romana koji nisu o Malazanima; i šest knjiga koje je napisao pod drugim pseudonimom.

Čini se da je Laguna ipak odlučila da započeti serijal isprati do kraja, jer, kako su se obožavaoci složili, nema smisla prekidati ako su već imali živaca za četrnaest knjiga Točka vremana Roberta Džordana, što je daleko obimnije delo i vrlo se dobro prodavao. Takođe, možda se osećaju malo nostalgično jer Erikson nam je ipak bio gost tri dana novembra prošle godine. (PS. Neka digne ruku svako ko je tada otišao po knjigu/e i potpis!)

Ono na čemu će se koplje prelomiti su izgleda dela Brendona Sandersona, lika koji je završio gore pomenuto delo Roberta Džordana nakon njegove smrti i najvećeg pisca epske fantastike današnjice. Kod nas je preveden serijal Red magle. Put kraljeva i Reči blistavosti (po dva toma) delovi su serijala Arhive olujne svetlosti. Deset knjiga je planirano u ovom serijalu, treća je napisana ali ne i prevedena. Postoji još jedan serijal Reda magle, takozvana Druga era: tri napisane knjige, četvrta se čeka naredne 2018. godine.

Svi događaji iz ovih knjiga potiču iz Kozmirskog univerzuma. Godine 2016. DMG Entertainment kompanija je otkupila filmska prava za ovaj univerzum. (Jeeeej)

A ovo je samo zamršena kap u nepreglednom moru Sandersenovih mnogobrojnih romana, serijala i zajedničkih projekata. Od 2005. godine pa naovamo nije prošla nijedna nagrada za koju nije bio nominovan, od kojih je dobru većinu i osvojio. Ako mu to ne daje dovoljno inspiracije da utrostruči cifru na prava nad svojim knjigama, onda verovatno ništa ni neće.

Ovako laički i sudeći po Vikipediji, čini se da je, pored mnogih objavljenih, Sanderson najavio i mnoge knjige, serijale i romane koji ni približno nisu blizu da budu napisani, i kao da se malo više razbacao po različitim projektima. Ali brzinom kojom dela dolaze do nas, ne mogu da razlučim da li je naš sistem kriv ili je pisac malo izgubio fokus. Ono što sigurno znam jeste koliko je uporan kao pisac – počeo je kao tinejdžer i imao mnogo odbijenih rukopisa i makar sedam napisanih romana pre nego što je objavio prvi.

 

Elem, zadnjih nekoliko nedelja mnogi su imali prilike da prisustvuju i živo učestvuju u diskusijama vezano za Lagunin osećaj odgovornosti prema izdavanju do kraja već započetih serijala. Kako se ispostavilo, uprkos svoj ljubavi koju gajimo prema ovom gigantu i 40% popusta na četiri i više knjiga za Noć knjige, morali smo priznati da taj osećaj ne postoji. U početku se provukla vest da ćemo biti zakinuti za Malazane. Našli su se u čudu i oni koji su čekali da se serijal završi da bi kupili čitav odjednom, i oni koji se revnosno skupljali knjige redom i vredno ih čitali. Iznenada nam je bio poznat osećaj koji su vojnici imali na kraju tamnog vilajeta – nisu bili sretni ni oni koji su uzimali ni oni koji nisu. Hrabriji su stupili u prepisku sa Laguninim predstavnicima i doznali sve ekonomske i distibucione začkoljice. Te smo saznali koliko kao nacija slabo čitamo i kako se baš te knjige do kojih nam je stalo tako slabo prodaju da donose gubitak umesto očekivanog profita.

A onda je došao red na Sandersona i njegove ogromne serijale sa ocenama bliskim petici na Gudridsu (zahvaljujući silnim nagradama ili kolegijalnosti kolega pisaca). Izgleda da je upravo ta petica krivac za nametnute visoke cene prava, i još veće koje jedna izdavačka kuća mora da istrpi da bi prevela i objavila samo jednu knjigu: 4-5 hiljada za prava, 2.5 hiljade prevod, 2 hiljade lektura i 1.5-2.5 hiljada štampa. U eurima. Okvirno. I tako, dok se neko igra zvezde, bez obzira koliko zaslužena titula bila, neki neće moći da ga čitaju bez da založe babin bubreg ili stave dedinu parcelu pod hipoteku (sopstveni bubreg smo dali za Pračetova kolekcionarska izdanja).

Kako nam je dobro poznato kako smo se proveli sa Pračetovim knjigama, možda je stvarno vreme da počnemo da učimo engleski jezik. Ili da se oglasimo kao ponosni govornici srpskog nam i srodnih jezika, poručimo Sandersonu (naravno, u sebi) da mu tako i treba, batalimo čežnju za njegovim serijalima i nađemo drugu zanimaciju. Severnu kapiju, recimo. Petruškog zmaja. Grandiozni serijali koji su došli do drugog dela, a ako budemo fini možda dočekamo i treći. Sigurno postoji još neki pisac epske fantastike čija dela ne moramo da prevodimo.

Kako se Laguna predomislila za Eriksonova dela, velika je šansa da će se predomisliti i za Sandersonova, makar što se tiče već započetih serijala. Mada postoji i mogućnost da se obožavaoci malo navlače za nos i novčanike roditelja, jer niko pri zdravoj pameti i sopstvenim prosečnim primanjima ne bi predlagao kupovinu duplih nimalo jeftinih knjiga. Verni obožavaoci, šta da vam kažem – sinovi fantastike su se uobrazili. Ili to, ili smo bili svedoci eksplozivnom psihološkom marketinškom triku. U svakom slučaju, kako god okrenemo, da imamo sto života slobodnog vremena i blizanca Fort Noksa, opet ne bismo stigli da pročitamo sve što nas zanima.

Dakle, samo bez panike: udahnite duboko opojni miris sveže naštampanih knjiga – preporučuje se izbegavanje dela sa autobiografijama slavnih starleta – i ako nemate snažno društvo pored, pokušajte da se ograničite na četiri knjige. Taman za optimalni popust i bezbedan povratak kući.

Sretan nam provod u petak veče, i nemojte kupovati ništa što ja ne bih.

PS. Razmišljam o kompletu Eriksona, Mračnoj kuli i/ili Gejmenovim Nordijskim bogovima.

A čime vi planirate da se obradujete?