Pet zemalja – Lepota u oku čitalaca

ŽANR: epska fantastika/ antropomorfni

ORIGINALNI NAZIV: Les 5 Terres

IZDAVAČ ZA REGION: Čarobna knjiga

SCENARISTI: Grupa Luelin (Andoris, David Šovel i Patrik Vong)

CRTAČ: Žerom Lerekile

UMETNIČKI KOORDINATOR: Didije Poli

TUŠ: Lisid

KOLOR: Dimitris Martinos

PREVODITELJKA: Olja Petronić

ZEMLJA: Francuska

GODINA IZDAVANJA: 2019-2020.

OCENA:

Naša omiljena edicija Stari kontinent u kojoj Čarobna knjiga pažljivom selekcijom predstavlja krem de la krem evropskog stripa. Logično, većina su legendarni naslovi, ali našu redakciju ponajviše raduju dela iz ovog veka. Postoji mnogo razloga za to, ali glavna dva su što se u tome ogleda enormna ekspanzija devete umetnosti i što nova ostvarenja stvaraju i nove ljubitelje i čitaoce, time nastavljajući teško prokrčen put u verodostojnu umetnost kroz naslednike. Vrlo podržavamo put kojim izdavač korača i bodrimo da nastavi, a nema razloga da tako ne bude …

Na neki način od početka sarađujemo sa Čarobnom knjigom, odnosno, otkad su pod ovim imenom. Ali njihov put je malo duži i posut bogazima, jer do zvezda je dugačko putovanje. Od prvog izdanja ranih dvehiljaditih (Kapije vremena Madlen Lengl) pod tadašnjim imenom Okean do ovogodišnjeg Sajma knjiga, na kom su proslavili impozantno i imponujuće hiljadito izdanje sa romanom Kraj mora nobelovca Abdulrazaka Gurne. Uvek, apsolutno uvek su bili najbolji prezenter fantastike u Srbiji, a bogami i u regionu. Što nama mnogo znači, jelte, jer sa bavimo žanrom jako predano. Objavili su mnogo velikih imena fantastike kao što su Simons, Herbert, Strugacki, Klark, Asimov, ali našoj redakciji su najdraže objave onih samozatajnih bisera koji su prošli skoro nezapaženo, kao što su Pik, Vulf, Marta Vels, Mjevil, Bester, Rajan, Kristof, Leki, Ivanov, Sahonovski. Na četvrtini svog sadašnjeg pređenog puta, upustili su se i u izdavanje stripova samostalno (pre toga su u saradnji objavili nekolicinu dela pod imenom Čarobna šuma) i trasa do neba im se otvorila. Taj prvi izbačeni Marvel deluje sto godina daleko u ovom trenutku. Sa otvaranjem edicije Stari kontinent stvorili su riznicu sa blagom u kojoj se mogu naći imena kao Prat i Hodorovski, ali i novi sjajni autori. Nisu zapostavljeni ni Boneli ni Amerikanci, pa tako imamo Mura, Gejmena i italijanske manje zastupljene junake. Naravno, i ovde imamo svoje favorite, ali da ne davimo time, svi nas pratite u dovoljnoj meri da možete pretpostaviti i pogoditi i sami. Ne preostaje nam ništa drugo nego da Čarobnjacima poželimo još ovoliko izdanja i naravno da i mi toliko potrajemo da ih pročitamo.

Grupa Luelin – Andoris je studirala biologiju i geologiju, takođe, predaje geologiju, usput razvija i strast prema književnosti i pisanju. Kao strastvena čitateljka frankobelgijskih stripova i mangi, ulazi u stripski svet sa serijalom Les Enfants d’Evernight i od tada se vodi kao velika scenaristička nada.

David Šovel je poput mnogih velikih poštovalaca stripova, veoma rano ušao u scenarističke vode. Piše kratke priče, kao i strip Black Mary i serijale Rails, Les Enragés i Nuit Noire. U početku je povezivan sa „britanskim novim talasom”, ali vremenom je proširio polje rada i na epske i istorijske stripove.

Patrik Vong je počeo karijeru pišući scenarija za kratke filmove, potom se bavio i fotografijom, dok je pohađao studije sociologije i političkih nauka. Zatim se upustio u pisanje scenarija za strip.

Žerom Lerekile – studirao je tekstilni dizajn i pohađao časove u Školi lepih umetnosti u Renu. Tu upoznao je mnoge stripske autore, pod budnim okom tutora izbrusio je stil. Osvojio je nagradu Balon ruž za najbolji crtež, za strip Nuit Noire. Sa Šovelom sarađuje i na stripu koji obrađuje život kralja Artura.

Junaci ove priče nisu časni i hrabri heroji, oni su protagonisti jedne epohe. Sa svim krivim potezima i manama koje mogu dovesti do velikih stradanja ukoliko imaju vlast. A razume se da imaju. Angleon, mesto gde vladaju mačke, mesto gde su zavere i ubistva svakodnevnica. Tigrovi su kraljevi, lavovi opozicija željna trona. U atmosferi najavljenog rata, dugo bolesni vladar umire. Taoci sa drugih dvorova uviđaju da je vreme da se izgube odatle. Svaki pojedinac poseduje povelike težnje i aspiracije ka vlasti, moći ili potčinjavanju. Poprilično bure baruta kom fitilj polako ali sigurno dogoreva. Jedni pokazuju nesposobnost i nedoraslost situaciji, drugi da su je dočekali spremni i nadrasli. Sveobuhvatno parada intrigantnih likova, koji ubrzano vode u bezdan rata i stratišta.

Sa obzirom da je uvodni tom priča je nadmašila sva naša očekivanja. Antropomorfna, istorijska saga sa obećanjem fantastike. Uvlači, pre svega u sigurno i čvrsto izgrađen svet, potom budi u vama želju da saznate još i još, to mogu samo odlične priče. Neka mana bi bila da je ovo nedovoljno prostora da se povežete sa određenim likovima. Mnogo ih je i tek treba da se iskristališu u dovoljnoj meri da ih zavolite ili zamrzite. Svakako ima prostora da se ovo pretvori u jedno od velikih dela ovog veka evropske devete umetnosti. Šta reči za crtež? Čista lepota u oku čitalaca. Dugo nismo videli toliko jasan i detaljan crtež. No i koloristi kapa dole, obavio je vrhunski posao. Boje vas očaraju na prvi pogled.

Delo koje je sigurno na putu za kuću slavnih. Nadajmo se da ćemo ubrzo videti i drugi tom… Do tada odaberite stranu, jer sukob stiže, možda ne kakav očekujemo, ali stiže.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *