ŽANR: naučna fantastika/borbeni seinen/sajberpank/postapokalipsa/akcija
ORIGINALNI NAZIV: 銃夢, Ganmu, Gunnm
IZDAVAČ ZA REGION: Čarobna knjiga
MANGAKA: Jukito Kiširo
PREVODITELJKA: Nevena Komadina
ZEMLJA: Japan
GODINA IZDAVANJA: 1990-1995.
OCENA:
U trenutku dok ovo pišemo iz edicije Manga nam stiže vrlo lepa vest, naime, Čarobna knjiga je odlučila da počne objavljivanje serijala Čelični alhemičar. Pretpostavljamo kao zamena za upravo ovaj serijal, jer nam se oproštaj od junakinje neumitno bliži, preostala su samo četiri tankobona do kraja. Ukoliko se radi o zameni, a ne širenju projekta i edicije, radi se o kvalitetnoj mangi jednoj od najprodavanijih svih vremena. Ipak, voleli bismo da zamena za Alitu bude naučna fantastika, jer je japanska naučna fantastika sačuvala samu esenciju žanra – njegovu čistu, neoskrnavljenu dušu, pa je svaki tankobon otkrovenje za sebe i ne bismo da se odreknemo tog užitka.
Teško je proniknuti u misteriju današnje popularnosti mangi, ali možemo pokušati zagrebati po prvom sloju tajanstva. Glavni razlog je što Japanci ulažu mnogo u kulturu i preko svojih ambasada su finansirali brojne manga objave širom sveta, pa i kod nas, tako šireći svoju kulturu, često neshvatljivu zapadnjacima, mada i to polako nestaje zahvaljujući možda upravo mangama. Drugi razlog je pomešan podosta sa trećim. Popularnost japanskog stripa raste enormno sa širenjem i ubrzavanjem interneta i pojavljivanjem sajtova koji prevode poglavlja serijala na nedeljnom nivou čineći ih dostupnim na klik. Naravno, tu su i platforme sa video sadržajem i animeima koji su, takoreći, iznikli iz mangi, a mnogi su i njihove ekranizacije. U neku ruku je i logično da tehno-naciji internet pogura sve napred, pa i devetu umetnost. Na radost svih ljubitelja stripa ni taj deo sveta više nije samozatajan, ali jeste novi Eldorado.
Jukito Kiširo – mangaka poznat po delima: 灰者, Haisha, 水中騎士, Akua Naito, 霧界, Mukai, kao i po još tri serijala o Aliti.
Heroina ima malo zasluženog mira, ne toliko i tišine koju sama narušava – ali u svetu u kome Alita obitava idila je kratkog veka. Ni ovog puta nije drugačije, harmoniju i mir običnog života poremetiće stari neraščišćeni računi. Najgore je što kada pomislite da ste ih se rešili zanavek, neprijatelji ustanu iz pepela jači nego ikada pre. Nemate izbora nego prihvatiti belu rukavicu koju vam je priča hitnula u lice. Pa to i čini naša junakinja, sve vreme se pitajući da li je dovoljno snažna da zaustavi pošast, istovremeno razmišljajući da posluša molbe stanovnika Smetlišta i postane žrtveno jagnje. Ne možemo vam otkriti ishod, ali namignućemo, postoje još četiri broja, Zalem je čeka.
Ovaj tankobon je među boljima, dodaje nove slojeve priči i rešava se svih repova. Svaka čast Kiširu na umeću upravljanja tempom i balansiranju odnosom akcija-dijalog. Mnoge sitnice koje provejavaju u pripovesti kazuju o velikoj potkovanosti autora i sveobuhvatnom obrazovanju u mnogim sferama, što ne samo da je pohvalno nego i neophodno ukoliko se bavite knjigom ili stripom. Crtež je verovatno najbolji do sada, sa ogradom da to može biti optička varka usled manje belina.
Ne biste smeli propustiti ovaj tankobon, može se reči i prelomni za priču. Ali vi ste već prelomili, jelte, kupujete… Pa onda se spremite za šokove, ali i uživanje. Preostaje vam da sa junakinjom preživite borbu do poslednjeg dela tela.