Epska fantastika u stimpank ruhu

ŽANR: epska fantastika/stimpank

ORIGINALNI NAZIV: Wika

IZDAVAČ ZA REGION: Čarobna knjiga

SCENARISTA: Tomas Dej

CRTAČ: Olivje Ledroa

PREVODITELJKA: Bojana Janjušević

ZEMLJA: Francuska

GODINA IZDAVANJA: 2019.

OCENA:

Stari kontinent je verovatno ne samo najbolja edicija Čarobne knjige već najbolja u zemlji, a možda i šire. Stoga kada se na to doda prefiks specijal očekivanja porastu. No možemo da pretpostavimo da je dodatak imenu edicije iznuđeno rešenje za dela koja nije moguće, ni objektivno, ni umetnički prilagoditi standardnom formatu biblioteke. Ili je jednostavno stvar u striktnim zahtevima u ugovoru za otkup prava. Verovatno će čitaocima biti iritirajuće što im je strip na polici manji od ostalih, ali je još verovatnije da smo dobili najbolju moguću verziju. Veliki izdavači ništa ne rade bez razloga, njihov domet utiče i na stanje svesti nacije, stoga misle i o krajnjoj ceni izdanja. Pa je gnev koji vas može naterati da pomislite da bi ste vi bolje, poprilično nerazuman i iluzoran.

Stimpank duboko u svojoj prirodi ima usađen glamur i pobrkati ga sa kičem je strahovita zamena teza. Novoviktorijanstvo sadrži velelepnost i grandioznost poput uzorno posledičnog viktorijanskog doba. To je žanr koji slavi epohu industrijske revolucije preuveličavajući odistinska postignuća, često i megalomanski. Odevno, u zavisnosti od autora, raspon ide od kože do čipke i visokih kragni. Kada bismo birali samo jednu reč kao predstavnika stimpanka bila bi to raskoš. To je upravo ono što ćete dobiti od svakog dela iz ovog pravca.

Tomas Dej – odnosno Žil Dumaj, kako mu glasi svetovno ime, pisac je naučne i epske fantastike. Prve priče objavljivao je u fanzinima, a zatim je, između 1993. i 1995, uredio tri toma antologije Destination Crépuscule. Publika ga je uočila zbog doprinosa antologiji Escales sur l’horizon. Jedan je od glavnih saradnika časopisa Bajfrost, a pod pseudonimom Sid Višes jedan je i od osnivača i članova žirija književne nagrade Razzies, koja se dodeljuje na godišnjem nivou. Pod svojim istinskim imenom, radi kao urednik književne edicije Lin d’ankr za izdavačku kuću Edisjon Denoel. Do sada je napisao oko pedeset kratkih priča i desetak romana.

Olivje Ledroa – ilustrator i stripski crtač. Studirao je na Akademiji primenjenih umetnosti Dipere, a zatim je, nakon što je uradio nekoliko ilustracija za časopise posvećene igrama, nacrtao prvi album stripa Chroniques de la Lune Noire, posle čega će raditi i na naredna tri albuma. Sa scenaristom Petom Milsom radio je na naslovima Sha i Requiem Chevalier Vampire. Ovenčan je nagradom Igl, za „omiljeni evropski strip“.

Vika je porodična drama, i podseća na tolike kraljevske drame stvarnog sveta, koristi mit o preživeloj princezi, a pripovest o kuma vilama je unapređena. Delo koristi istorijsko-mitološko-bajkovitu potku i konstantno vam se čini poznatim i već viđenim iako u suštini nije ništa preuzeto sem motiva. Ponajviše iz puta heroja, jer naslednica vilenjačkog prestola izrasta u heroja kroz gubitke i patnje postaje šta joj je namenjeno. Moraće pobediti svoju krv da bi ispunila davno iskazano proročanstvo. Istrajnost crpi iz ličnih osećaja, često nije heroj, ali samo nju imaju. Ono što je važno, Vika izrasta u šampionku vilinskog sveta sa ili bez krila svejedno je vila.

Crtež je predetaljan i praktično je teško bolje uraditi, a da ne zatrpaš kadrove. Svaka čast Ledroi očekujemo od njega mnogo u narednim godinama. Čak i stranice koje se čitaju okretanjem toma okomito ili se šire na četiri razlistavajuće strane, nisu opterećujuće kao što inače to jeste. Scenario koristi najavljujući narativ, što pomalo nervira jer je loše izvedeno, ali je legitiman pripovedački alat. Ono što više možemo zameriti Deju je činjenica da mnoge stvari nije zapravo dovoljno razjasnio, već ih je prepustio našem zaključivanju. Definitivno je imao sreću da naiđe na supertalentovanog crtača i da na njegovim krilima delo dosegne prilične visine.

Ukoliko ste ljubitelj dobrog crteža ovaj strip ne biste trebali propustiti, jer ovakva crtačka monumentalnost se retko viđa. Definitivno vizuelni ukras svake kolekcije. Svet čarolije i vila bez krila čekaju na vas.