Imamo zadovoljstvo da vam saopštimo da pokrećemo još jednu serijsku zbirku, koja će se simbolično zvati Novi talas. Iz naziva je već jasno da će biti posvećena naučnoj fantastici i svim njenim podžanrovima. Za prvi broj smo odlučili da žanr bude iracionalna fantastika ili slipstrim, a teme:
Megalopolis devijantnih kiborga
Ljudi su nužno zlo
Kvislinzi ne prolaze dobro
Za one koji ne znaju, iracionalna fantastika ili slipstrim: slobodno možemo nazvati i čudakom među čudacima. Ipak, trebalo bi da podrobnije objasniti pojam. Slipstrim označava tvorevine fantastične i nerealistične književnosti koje prelaze tipizirane žanrovske obode između naučne fantastike, epske fantastike i književnosti glavnog toka. Čajna Mijevil je iracionalnu fantastiku okarakterisao na sledeći način: „Uobičajeno i približno se osmišlja kao jeziva fikcija bez predaha i sa uopšte malo sigurnog tla, mračna fantastika (horor plus fantazija) u kojoj često sudeluju netradicionalna vanzemaljska čudovišta (stoga, plus naučna fantastika). Ovaj žanr eskivira ili na temeljno drugačiji način tumači tradicionalne negativne likove poput duhova, vampira i vukodlaka. Kao njen simbol se često koristi pipak, tip uda koji najveći broj čudovišta evropskog folklora i gotske fantastike nema, već se povezuje sa onima koja su stvorili autori poput Hodžsona i Lavkrafta. Osim zebnje, često teži da kao reakciju pobudi i strahopoštovanje prema svojim produktima i da izazove osećanje numinalnog. Iako se pojam „iracionalna fantastika“ koristi kao istorijski opis dela iz 1930-ih, od 1990-ih se učestalije upotrebljava, kao naziv za slipstrim fantastiku, u kojoj su pomešani horor, fantazija i naučna fantastika.
Naziv je skovao Brus Sterling u stručnom članku iz 1989. godine. Okarakterisao je to ovim rečima: „[…] to je ona vrsta dela koja vas jednostavno nagoni da se osećate veoma čudno: baš kao što vas na to nagoni način života u dvadesetom veku, ukoliko ste osoba određenog senzibiliteta.” Otuda je žanr i pokupio naziv „proza čudnovatog”, što zvuči kao podjednako dobra interpretacija. Urednici knjige „Veoma čudan osećaj” – poznate slipstrim antologije – uveravaju nas da u samom jezgru ovog žanra konvenira kognitivna disonanca, te da on nije toliko žanr koliko književna impresija, nalik stravi i užasu ili bufoneriji. Možemo ga smestiti negde između spekulativne fikcije i glavnotokovske književnosti. Neka od tih dela upotrebljavaju elemente fantastike. Kolektivni i ujedinjujući faktor jeste nedvosmisleno odmakli stadijum čudnovatog i neobjašnjivog.
Propozicije
Sve vremenske linije i njihovo preplitanje su dozvoljene. Mešanje žanrova je umereno dozvoljeno, dokle god su glavne niti i narativne linije smislene, naučna fantastika i slipstrim.
Priča ne sme biti ranije objavljivana u bilo kom obliku, već mora biti prvi put predstavljena u okviru zbirke. Hoćemo da budemo prvi koji će to sa vama ponuditi čitaocima.
- Ograničićemo dužinu teksta na 25.000 reči, sa proredom 1. obostranim poravnanjem i fontom Times New Roman veličine 12, pa se time vodite.
- Prihvatamo samo latinicu kao i sve jezike sa kojih nije potreban prevod na srpski, ali ne prihvatamo loše formatirane tekstove i šišanu latinicu (ščćž bez dijakritičkih znakova).
- Učešćem prihvatate rad sa urednikom i da ukoliko u nekom trenutku rešite da povučete priču, ne možete koristiti uređenu/lektorisanu verziju. Dakle, rad sa urednikom podrazumeva da je vaša priča poslata u „drugoj ruci“, ili malo više od toga, ali da ste otvoreni za sugestije i promene.
- Uz priču priložite fotografiju i biografiju do stotinu reči.
- Radove šaljite na mejl: konkurs@nho.nmb.mybluehost.mesa naznakom za Novi Talas 1.
- Konkurs traje do 30 jula 2025.
Želimo da vam kvalitet bude na prvom, drugom i trećem mestu, a Mjevilova mašta i književna umešnost neka vam dodiruje umove i podari da iznedrite inspiraciju podjednake vrednosti.
Tim urednika AVKF-a