Lakonski rečeno, šta čini film prijemčivim publici? Originalan scenario, dobra glumačka postava, muzika koja u stopu prati fabulu, atraktivne destinacije ili savršeno postavljen ritam radnje. „Mumiju“ odlikuje sve gorenavedeno, uz dodatak duhovitih dijaloga i interakcija između glumaca koja je bez mane. Ovaj film, čiji režiser je Stefen Somers, rimejk je istoimenog filma iz 1932. godine i predstavljen je publici 1999. godine. Sniman je u Ujedinjenom Kraljevstvu, Maroku i pustinji Sahari, gde se filmska ekipa namučila sa zmijama, dehidratacijom i peščanim olujama. Vizuelne efekte je priredio „Industrial Light And Magic“ koji je koristio kombinaciju kompjuterski generisanih i igranih scena za mumiju, a Džeri Goldsmit je komponovao muziku. Sajt „Rotten Tomatoes” je filmu dao ocenu B+ (na lestvici od A do F), a film je inspirisao stvaranje dva nastavka, „Kralj škorpiona“ i film „Mumija“ iz 2017. godine kao I animirane serije i video igre,.
Godina je 1926. bibliotekarka Evelin i njen brat bonvivan Džonatan Karnahan žive u Kairu. Jednog dana joj Džonatan poklanja neobičnu ključ-kutiju koju je ukrao Riku O’Konelu, pripadniku legije stranaca koja je videla nešto neobično u izgubljenoj Hamunaptri, Gradu Mrtvih. Željna avanture, Evelin podmićuje nastojnika zatvora u kome je zatočen Rik, oslobađa ga, i kreću u potragu za Hamunaptrom. Susreću se s Rikovim bivšim „drugarom“ Benijem i grupom američkih arheologa-pljačkaša grobova i udružuju snage. Evelin se nadala pronalasku „Knjige Amon-Ra“, Džonatan, Rik, Beni i Amerikanci nadaju se zlatu. No, pronaći će nešto daleko neprijatnije, nešto što nije smelo biti probuđeno.
Razlozi zašto pogledati ovaj film su: glumci, duhovit i dovitljiv scenario, kul muzika i Egipat.
Krajem osamdesetih, producenti Džejms Džeks i Šon Daniel su rešili da naprave rimejk istoimenog filma iz 1932. godine i postave radnju u 20. vek. Studio „Universal“ se saglasio, pod uslovom da ne pređu budžet od 10 miliona. Godinama su tražili scenariste koji bi predstavili mumiju kao nešto više od tipičnog čudovišta iz horora zlatne ere Holivuda poput Drakule ili Frankeštajna.
Nažalost, ni Džordž Romero, ni Alan Ormsbi, ni Džon Sajls, a bogami ni Klajv Barker, nisu ponudili ideje koje su „pile vodu“, jer je mumija uvek ostajala stvorenje bez ikakve druge motivacije osim jednostavne želje za uništenjem. Scenariji su bili odbacivani ili kao previše nasilni, ponovo viđeni, previše seksualizovani. Sve do pojave Kevina Džarea kao scenariste i momenta u kome je studio konačno odrešio kesu, film je bio „projekat u nastanku“. Somers nije hteo tipičan horor film: dodao je akciju, avanturu i malo romantičnih elemenata i ekipa je konačno mogla da započne sa radom.
Iako su film dočekale pomešane reakcije, inkasirao je 480 miliona dolara naspram uloženih 80 miliona.
Studio je ulogu Rika O’Konela ponudio Bredu Pitu, Benu Afleku, Metu Dejmonu i Tomu Kruzu (koji je ipak tumačio glavnu rolu u istoimenom ostvarenju iz 2017. godine). Budući da su svi odbili zbog prezauzetih rasporeda snimanja, studio je pozvao Brendana Frejzera, zvezdu tada uspešnog „Džordža iz džungle“. Za ulogu mumije je razmatran Danijel Dej Luis.
Lik Evelin Karnahaan je imenovan u čast ledi Evelin Karnavon, koja je sa ocem lordom Karnavonom bila prisutna na otvaranju Tutankamonove grobnice 1922. godine.
Eksterier Hamunaptre je kreiran po uzoru na Garu Medouar, geografsku konfiguraciju u obliku potkovice u Maroku.
Kamile su jednostavno ignorisale Kevina Džeja O’Konera, koji je tumačio Benija, Rejčel Vajs ne voli ni pacove ni horore, Oded Fehr je smatran previše lepim da bi ga celog prekrili međajskim tetovažama, Brendana Frejzera je kamera onesvestila, marokanska vojska je bila sponzor filma, a Somers je uzeo i polisu osiguranja u slučaju kidnapovanja članova ekipe.
Test-publika je negativno reagovala na naziv filma, pa je studio platio 1, 6 miliona za kupovinu termina u vreme „Superbola“. Studio se takođe plašio da će „Fantomska opasnost“ iz iste godine uništiti gledanost, pa su pomerili datum premijere.
Šta reći na kraju „Mumija“ sebe ne shvata ozbiljno, ne zavarava se grandioznim idejama, to je film koji ni u čemu nije zanatski omanuo. Nudi solidnu dozu avanture i horora, bez obaveze da je smatrate remek-delom.