Gothic 1 – Remake – Dobro došli u koloniju

All aboard the hype train! 

Svet video igara je ove, prethodne, a kako se čini i naredne godine, u znaku rimejkova.

Imali smo prilike da odigramo neke od najboljih rimejkova The Last of Us Part I (nagrađen za najbolji rimejk/rimaster), The Witcher 3: Wild Hunt Next-Gen Update, God of War, Diablo II: Ressurected, odnedavno i Dead Space Remastered, o kojima smo pričali i o kojima ćemo tek pričati, ali i neke koji su ocenjeni kao najgori kao na primer Warcraft III: Reforged koji je ubedljivo na “zaleđenom tronu” najgoreg rimejka ikada sa ocenom 0.8.

Gejmeri i te kako imaju čemu da se nadaju u narednom periodu. Mnoge kompanije su uvidele da rimejkovi privlače ogromnu pažnju, a samim tim i novac, te su gotovo sve svoje snage, resurse i ideje usmerili u tom pravcu. Nisu ni nove igre u zaostatku, ali je tržište rimejkova jako. A šta publika traži, publika dobije.

Što se tiče fantasy rimejkova, jedna igra se posebno izdvojila i privukla mnogo pažnje, a to je pored Morrowinda jedna od revolucionarnih fantasy-RPG igara Gothic. Do kraja 2023. bićemo u prilici da zakoračimo u Gothic 1 – Return to the colony – Remastered.

Early access je najavljen za kraj 2023, a za celokupni užitak ćemo morati da se strpimo do 2024. Za sada imamo prilike da vidimo trejler i playable tizer uz recenzije poznatih jutjubera. Ono što imamo prilike da vidimo obećava, ali istovremeno i malo zabrinjava. Pre nego krenem sa utiscima Gothic rimejka, da se prisetimo kako je to sve izgledalo 2001. godine. Ukoliko ste tada igrali dotičnu igru, slobodno se osetite starim, nostalgičnim i srećnim jer ste imali prilike da iz prve ruke doživite ovaj nezaboravni svet.

Gothic – veliki uspeh malih gotičara

Gothic je svet ugledao davne 2001. godine kao prvi deo serijala. Mali nemački studio Piranha Bytes doživeo je uspeh kada je ove igredobio ogromnu podršku od gejmera širom sveta.

Serijal se sastoji od četiri dela. Gothic 1 prati Gothic 2 sa ekspanzijom Night of the Raven (uz Gothic 1 najbolji deo ovog serijala), Gothic 3 (nešto slabiji od svojih prethodnika) i Gothic 4: Arcania (malokrvni poslednji izdanak).

Open-world, action-adventure RPG, Gothic je prva igra tog tipa. Kada pogledamo na igru iz ove perspektive, dve decenije kasnije, ona i dalje nema svog takmaca kada uporedimo imerziju, atmosferu, priču, rast i razvoj protagoniste. Čak i Elder Scrolls kasnije u Morrowindu nije uspeo da postigne taj nivo kompleksnosti i strateškog postavljanja svakog aspekta u samoj igri zarad bolje imerzije.

Igra započinje kada Bezimeni Junak (Nameles Hero) biva gurnut u zatvor koji je zapravo ostrvo oklopljeno magičnom barijerom sa misijom da preživi i dostavi pismo Magovima vatre. Kolonijom upravljaju zatvorenici po svojim pravilima. Uređenje – anarhija sa tri odvojena kampa: Stari kamp, Novi kamp i Močvarni kamp.

Protagonista je odmah u akciji gde se mora snalaziti za opstanak. Za razliku od mnogih RPG igara, Gothic dozvoljava lutanje i interakciju sa apsolutno surovim svetom, nema linearnog kretanja i slabih neprijatelja. Kako bi izgradili lika, potrebno je dosta truda, razmišljanja i vremena. Morate uključiti mozak, što danas, nažalost, u mnogim igrama nije potrebno. Pratite marker, preskačite dijaloge i opet ćete biti na pravom putu. U Gothicu to tako ne funkcioniše. Morate pažljivo pratiti dijaloge, donositi odluke i pamtiti put kojim se krećete, bukvalno i figurativno. Fokus i koncentracija, sećate se toga?

Lepota sumornog

Ideja da se mračni svet u kome svako može biti neprijatelj i u kome uvek morate biti na oprezu je uspela. Svet je uverljiv, ne izgleda kao da je izmišljen samo zarad priče, već veoma moguć svet iako obiluje magijom. Osvetljenje, muzika, zvuci koje čujete dok se krećete kroz svet su harmonija mraka, ali mraka koji vam ne unosi teskobu, kao što je to sa mračnom atmosferom u Dark Souls igrama. U Gothic atmosferi ćete uživati čak i ako niste ljubitelj gotskog žanra.

Teleprot: Gothic, tinejdžeri i nostalgija

Prva godina srednje. Tata je na kredit uzeo najbolji kompjuter koji se mogao naći u prodavnici u gradu. Pentijum 4, muzička kartica nove generacije, soround zvučni sistem. Niko srećniji od moje braće i mene koji smo od klinačkih dana obožavali i igrali igrice. Bilo je dobrih igrica i pre Gothica. Ali, kada smo iz video kluba iznajmili Gothic i uz grickalice i sokove pošteno izmastili tastaturu preko vikenda, znali smo da je to to. Znali smo da smo otkrili nešto posebno. Prošlo je skoro 20 godina od tada, a mi i dalje pamtimo dijaloge i dobacujemo ih jedni drugima čim se za to ukaže prilika (uglavnom kada neko nešto zabrlja, pa ovaj drugi krene za njim da mu se za to „načestita” uz “Come here you lowlife!”). 

Ostale su mi u sećanju besane noći provedene uz Gothic, gde smo se smenjivali u pokušajima da ubijemo daleko nadmoćnijeg neprijatelja. Jer, tamo se neprijatelji ne leveluju spram igrača, već svi imaju „zaključane” nivoe, pa možete vrlo lako da nabasate na nekoga ko je 100 puta nadmoćniji i poginete od jednog udarca. Volela sam kako nas je igrica okupirala i kako smo diskutovali o tome šta ćemo sledeće uraditi, razmatrali smo i razglabali kom kampu da se pridružimo, šta bi bilo najbolje za nas. Razmišljali smo kako bi naša odluka uticala na priču i da li bi se nešto promenilo. Stvorili smo prijateljske i neprijateljske odnose sa NPC likovima kao da su ljudi. Toliko, da kada smo nakon prvog delaigrali Gothic 2 i sreli Dijega i Gorna vikali na sav glas „DIJEGO, GORN, pogledaj kako su se promenili!!!” Doživeli smo Gothic kao deo svog sveta a realnost na trenutak preneli u fantastični svet Gothica. Retko koja igrica može da pruži takav osećaj.

Remake: (Pre)Velika očekivanja

Iako mi je uvek prva reakcija na bilo koji rimejk igre koju sam sa zadovoljstvom igrala „sreća sreća radost”, uvek se posle tog inicijalnog hajpa neizostavno osećam loše, jer uvek postoji mogućnost da bude promašaj.

Sa istom radošću ali i strepnjom sam odgledala trailer za rimejk omiljene igre.
Gothic 1Remake se radi u novom studiju THQ Nordic a developeri su Alkimia Interactive. U obraćanju developera imali smo prilike da čujemo odluku da će se od starog Gothica zadržati sve što se može zadržati. Grafika će biti sčedeće-generacije tako da ako planirate da igrate ovaj rimejk, trebaće vam ozbiljna mašina. Ono što je sve interesovalo je da li će kombat sistem biti drugačiji, pošto u originalu nije bio na zavidnom nivou. Odgovor je – da.

Playable tizer koji možemo videti na jutjub kanalima poznatih gejmera (nisam imala prilike da igram), dao je uvid u deo atmosfere rimejka. Kombat izgleda dobro. Podseća na kombat sistem igrica For Honor i Kingdom Come (skill-based combat system), koji su svakako jedni od najboljih kombat sistema koje imate danas prilike da koristite.

Ono što zabrinjava mnoge fanove jeste protagonista. Bezimeni Junak koji je u originalu zatvorenik u ritama, bačen da se snalazi, bori za sebe i svoj opstanak, kako bi moj brat rekao „bere i prodaje cveće kako bi mogao da plati zaštitu u kampu”, beži od vuka jer nema snage ni oružja da se sa njim izbori dok se ne izgradi i polako zaradi za zaštitu, mač, opremu, gradi reputaciju i trudi se da se ne zameri jačem od sebe. Sa druge strane Bezimeni Junak u rimejku već na sebi ima neku vrstu opreme, oklopa, besne tetovaže, šmekerski izgled i nepotrebne opaske, koje verovatno nikome nisu smešne. Pokušaj da glavnog lika promene od nekoga čiji je čitav šarm u tome da raste kroz priču u nekoga ko je u startu “badass” akcioni karakter je totalni promašaj.
Okruženje, priroda i arhitektura izgledaju lepo, dizajneri su fantastično uradili svoj posao. Osvetljenje je nešto lošije – previše svetlo ili tamno. Igra je izgubila nešto od svoje “gloomy” atmosfere zbog ovoga.

Svet je manje interaktivan jer neke akcije koje su u originalu bile dostupne, sada nisu, naročito krađa. A to je ono što ste radili nakon branja cveća i što je nosilo svoju čar, jer ako vas neko vidi da kradete, gotovi ste, a krađom ste mogli i fino da zaradite, pa ko voli da rizikuje, za to je imao prilike. Ukidanjem interakcije u ovom smislu ukinuli su deo doživljaja igraču. Na sreću, developeri su izjavili da se na tome još uvek radi i da je svrha tizera ta što žele da dobiju povratne informacije i razviju igru u dobrom pravcu u odnosu na reakciju i savete javnosti, što je svakako odličan potez. Nadajmo se samo da će publiku i poslušati. Gothic nikako ne sme da postane bezumna akciona linearna kliktačina!

U susret ponovnom susretu

Stari fanovi se i danas vraćaju u magični svet Gothica kako bi još jednom kao Bezimeni Junak prošli kroz fantastičnu avanturu koju pruža ova igra. Novi igrači ne zaostaju za fanovima i igru ocenjuju najvišim ocenama.

Prvi deo serijala, jasno korak ispred svojih sledbenika po kvalitetu, dobija još jednu priliku da bude ponovo predstavljen novim i starim generacijama. Šta možete očekivati? Priču ispričanu sa puno pažnje. Realistične dijaloge, snažne karaktere; brutalan i izuzetno raznovrsan svet bogat jedinstvenim stvorenjima, strašnim neprijateljima, pun magije i očaravajuće prirode. Ova igra poseduje ono što mnoge nove igre nemaju: osećaj progresa i neponovljive atmosfere koja ne ostavlja ravnodušnim. Tu sablasnu i istovremeno neodoljivu atmosferu ni sami developeri nisu uspeli da ponove u nastavcima serijala. Nadajmo se da će rimejk ipak opravdati očekivanja.

Hajp je već tu. Sada se  treba naoružati strpljenjem.

Diego, stari prijatelju, vidimo se uskoro u koloniji!


Foto: Piranha Bytes